fbpx

Kivitelezési tapasztalatok az élelmiszeripari padlókkal kapcsolatban

Írta: Szerkesztőség - 2020 január 27.

Az élelmiszergyártásban egyre fontosabb szerepet kap a legszigorúbb gyártástechnológia, így már egy ipari padlónak nemcsak tartósnak kell lennie, hanem a jogszabályi környezetnek is meg kell felelnie. Mindezek mellett pedig a funkcionalitás is egy kiemelten fontos szempont – ezeket összegzem a Mapefloor CPU rendszerekre fókuszálva.

Rendszerek, előnyök, hátrányok

Alapvetően két típusú ipari padló készült régebben, kéregerősített beton és epoxigyanta-bázisú műgyanta rendszerek. Mindkét rendszernek voltak előnyei és hátrányai. A kéregerősített beton padló nagy teherbírású, a beton készítésével egy időben a „bevonat” is elkészült, ami kiemelkedően kopásálló végeredménnyel járt. Hátránya a szennyeződések beszívódása, a tartósan vizes környezetben a felgyorsult tönkremenetel, valamint, hogy vegyileg mérsékelten ellenálló. Az epoxi rendszer szinte pont az ellenkező tulajdonságokkal rendelkezik, hiszen vegyszerekkel szemben jól ellenáll az ipari padló, és nem szívódik be a szerkezetbe a szennyeződés. Egységes színű, a padló a funkciónak megfelelő megjelenéssel készülhet. Viszont a beton padló érlelését követően lehet csak felhordani a bevonatot, ami jellemzően minimum 4 hét, és alulról felszívódó nedvesség és talajpára elleni szigeteltnek kell lennie a beton aljzatnak. Továbbá a terhelésnek megfelelően több rétegben kell a bevonatot felhordani. A végleges réteg vastagsága jellemzően 1-3 mm.

Ideális szintézis

Sok megrendelővel tárgyaltam az elmúlt években: a jellemző igény úgy hangzott, hogy egy kéregerősített beton padló megjelenést és teherbíró képességet szeretnének, de kiváló vegyi ellenállósági tulajdonságokkal. Igazából nem kértek lehetetlenséget, hiszen a MAPEI erre a feladatra több alternatívát is tud kínálni. A Mapefloor CPU rendszer egy cement-poliuretán bázisú hibrid anyag, mely a legmagasabb megrendelői igényeknek megfelel, és rendelkezik élelmiszeripari engedéllyel. Akkor gondolnánk, milyen egyszerű dolgunk is van. Sajnos ez mégsem ilyen egyszerű. Az ipari padlók esetében a legnehezebb dolog az, hogy nem egy kész „anyagot” kell leragasztani, hanem a műgyantás kivitelező „keze” adja a bevonat megjelenését. Alapvetően ez minden ipari padlóra igaz, ami nem újdonság a kivitelezőnek. Viszont epoxi bevonatot és kéregerősített ipari padlót már szinte mindenki látott a szakmában. Az iparipadló-kivitelezők általában egy mintafelületet készítenek, melyet bemutatnak a tervezőknek vagy a megrendelőknek. A minta készülhet egy kisebb mintadarabon vagy a helyszínen, ahol lehet tesztelni a bevonatot. Ez egy igen fontos részlet, hiszen a műszaki elváráson kívül a megrendelő így tudja fizikailag megnézni, mit fog kapni. Ez alapján tudja eldönteni, hogy neki az adott mintafelület például megfelel csúszásmentességi és/vagy esztétikai szempontból. A rutinnal rendelkező kivitelezők figyelnek arra, hogy a mintafelület ne készüljön „túl szépre”, hiszen 1 m2en szinte bármit el lehet készíteni, de a több száz vagy több ezer m2-en már nehezen lehet reprodukálni egységesen a bevonatot.

Vázlatos esettanulmány

A személyes tapasztalatom az, hogy egy adott üzemben jellemzően nem egyetlen típusú bevonat készül, hiszen a funkcionalitás és a gazdasági szempontok alapján kell a műgyanta bevonatokat betervezni. Példaként szeretném felhozni, hogy most készült el egy sertésvágóhíd. Ebben az estben a generálkivitelezővel, a tulajdonossal és a műgyanta-kivitelezővel részletesen átbeszéltük az igényeket, így a legoptimálisabban terveztük be a bevonatokat. A közösségi helyiségekben a megszokott Mapefloor I 302 SL epoxi bevonat készült enyhén csúszásmentes kivitelben. Az üzemhez tartozó folyosókon és a raktárokban fokozottan vegyszerálló Mapecoat I 24 élelmiszeripari engedéllyel rendelkező epoxi bevonat készült fokozottan csúszásmentes kivitelben, míg a feldolgozó és azokhoz tartozó speciális helyiségekben (mint például a zsírsütő, sózóhelyiségek) Mapefloor CPU/RT cement-poliuretán bázisú bevonat készült. A feldolgozó helyiségben a vérsav, a rendszeres fertőtlenítés és a nagy mechanikai terhelés miatt volt szükséges a Mapefloor CPU bevonat, a zsírsütő estében a nagy hőterhelés, a sózóhelyiségben pedig a nagynyomású forró vizes takarítás tette indokolttá a CPU alkalmazását. A Mapefloor CPU/RT bevonat 9 mm vastag alkalmazása estén 120 ºC fokig hőálló, ilyen tulajdonsággal az epoxi bevonat nem rendelkezik. Ez az üzem kiváló példa ara, hogy a MAPEI bevonati rendszereket milyen optimálisan lehet a funkcióhoz, a terheléshez, és a megrendelői igényekre hangolni.

Együttműködés

A világ fejlődik, és a megváltozott igényeknek mind a gyártói, mind a kivitelezői oldalról igazodni, fejlődni kell. Az előzőleg leírt példa is mutatja, hogy egyre speciálisabb feladatoknak kell megfelelni. Az anyaggyártónak és a kivitelezőnek kiemelten fontos a műszaki párbeszéd, mert így biztosított a fejlődés mindkét oldal számára. Elmondhatom, hogy a Mapei Kft. kiemelten fontosnak tartja a kivitelezőkkel a közös műszaki egyeztetéseket, hiszen mint írtam, a műgyanták estében a végleges műszaki tartalom és megjelenés elsősorban a kivitelező szakmai tudásán múlik. Szeretném kiemelni és megköszönni, hogy az elmúlt években nagyon sok munkán szerzett tapasztalatokat osztott meg a Mapei Kft.-vel Lipták Pál és Forgács Michael szakkivitelező. Ezekkel a tapasztalatokkal tudjuk segíteni azon kivitelezők munkáját, akik a közelmúltban és jövőben fognak dolgozni a Mapefloor CPU rendszerekkel. A Mapei Kft. szakértékesítője segítséget tud adni az adott feladatnak megfelelő rétegrend ajánlásával, míg a kivitelezésben az alkalmazástechnikusok a helyszínen tudnak gyakorlati segítséget biztosítani. A Mapefloor CPU bevonati rendszert nem a megszokott és szakkivitelezők által jól begyakorolt, „epoxis” kivitelezői szokásoknak megfelelően kell beépíteni. Az epoxi rétegrend jellemzően alapozó- és fedőgyanták több rétegben történő felhordásával készül. Az egyes rétegeket homokkal töltik, és/vagy szórják. A csúszásmentességet a kvarchomok szórásával, vagy a fedő gyantába töltésével lehet biztosítani.

Jótanácsok

A Mapefloor CPU bedolgozásához néhány gyakorlati javaslat.

• A Mapefloor CPU bevonat jellemzően egy rétegben készül, hiszen megfelelő aljzatelőkészítés esetén közvetlenül az előzőleg felmart felületű betonra kell felhordani az anyagot. Bár egy rétegben kell felhordani például a Mapefloor CPU/MF és a Mapefloor CPU/RT anyagot, de teljesen más az anyag jellemzője, mint az epoxigyanta-bázisú anyagoké. Kiemelten fontos, hogy a felhordási szélesség, amit egy ember képes bedolgozni, az lényegesen kevesebb, mint az epoxi termékek esetében, mert ez az anyag jelentősen sűrűbb. A Mapefloor CPU/MF a „kezesebb”, lágyabb, könnyebben bedolgozható, míg a Mapefloor CPU/RT esetén, a szemcse mérete és a bedolgozási vastagsága (6-9 mm) miatt, az egyszerre befogott munkaterület szélessége maximum 2 m-re korlátozódik egy embernek. A Mapefloor CPU anyag ezen tulajdonsága miatt, kiemelten fontos a megfelelő létszám biztosítása, és a létszámnak megfelelő bedolgozási raszterek kialakítása. A CPU bevonat felhordásánál nem mindig lehetséges az aljzatbeton dilatációjának a követése, ilyen esetben kisebb rasztereket kell kijelölni, és a bedolgozás előtt ragasztószalaggal kell határolni a munkaterületet. • A CPU bevonatok készítésekor minden estben hornyokat kell vágni az aljzatbetonba. Ezt úgy kell kialakítani, hogy a fal szélétől kb. 10-20 cm-re párhuzamosan a fallal, egy ikervágással kb. 3-5 cm-re egymástól 3-5 mm mélységben vágjuk be a hornyot. A dilatációk két oldalán, a vonalmenti lefolyók két oldalán, vagy a központi lefolyó körül kell kialakítani. Alapvetően nem a szépségre, egyenességre, párhuzamra kell törekedni, mert esztétikai szerepe nincs, a bevonaton nem fog látszódni. Az egyes csatlakozó elemek például fém sínek, lefolyó perem estén gondosan ki kell takarítani az estleges aljzatbeton maradványokat, hogy a bevonat vastagsága ne csökkenjen le. Sőt, célszerű kicsit „begyökölni”, hogy mechanikailag ellenállóbb legyen a bevonat.

• A végleges megjelenés szempontjából lehet alkalmazni tűhengert vagy struktúrhengert. Fontos, hogy az új eszközöket jól át kell mosni aromás hígítóval, mert volt rá példa, hogy a henger első használatakor egy forma leválasztó került a bevonatra, és esztétikai problémát okozott.

• A Mapefloor CPU bevonat vastagságát figyelembe kell venni az aljzatbeton készítésekor, ha epoxigyanta bázisú bevonathoz csatlakozik. A beton magasságát a bevonat vastagságához kell kialakítani. Jellemzően a vékony epoxi bevonat 1-3 mm, míg a Mapefloor CPU/MF 4-6 mm, a Mapefloor CPU/RT pedig 6-9 mm. Amennyiben a csatlakozásnál síkban kell kialakítani a bevonatot, mert kereken gördülő anyagmozgatás lesz, akkor ezt fontos bekalkulálni.

• A Mapefloor CPU/ RT és a Mapefloor CPU/MF anyag négy komponensből áll. Két folyékony és egy porkomponensből, valamint és egy porformájú színezőből. A Mapefloor CPU/TC estében a színező anyag is folyékony állagú. Kiemelten fontos, hogy a Mapefloor CPU termékek nem használhatóak színezés nélkül, mivel a megfelelő konzisztenciához szükséges a színező anyag mennyisége is. A bekeverési sorrend sem mindegy: először a két folyadékkomponenst kell géppel összekeverni, majd a színező port, vagy folyadékot, végül a por komponenst keverjük hozzá. A Mapefloor CPU/RT és a Mapefloor CPU/MF összekeveréséhez erős keverőgép szükséges, az összes komponens összekeverése legalább 2 percig történjen. A bekeverést követően az anyagot minél hamarabb öntsük ki a felületre, mert nagy tömegben a kötés gyorsan beindul, és keveréssel sem lehet segíteni, illetve a konzisztenciaváltozás meglátszik a bevonat végleges megjelenésében. Tilos rész mennyiségeket keverni, mert nem lesz egységes a megjelenés.

Remélem, sikerült felkelteni az érdeklődést a cement-poliuretán rendszer alkalmazhatóságával és előnyös tulajdonságával kapcsolatban. Illetve biztosítani minden érdeklődőt, hogy a Mapei Kft. minden tudásával segíteni tudja mind a tervezők, mind a kivitelezők, mind a megrendelők igényeinek a legoptimálisabb műszaki és esztétikai megoldás megtalálásában, hogy a CPU bevonat hosszú távon ellássa a feladatát.

Kis László, Mapei Kft.